Spójrzmy prawdzie w oczy: opakowania z tworzyw sztucznych zalewają naszą codzienność. Każdego dnia spotykamy się z nimi w sklepie, w naszych domach, na ulicach a nawet na plażach i w naszych lasach. Statystyki mówią same za siebie: każdego roku na świecie produkowane jest około 300 milionów ton plastiku, z czego większość stanowią opakowania. Czy istnieją alternatywne rozwiązania i czy możemy zrobić coś, aby ograniczyć tę plagę?
Eko-friendly opakowania – idealne zamienniki dla tworzyw sztucznych
Rozwiązania alternatywne dla opakowań z tworzyw sztucznych na szczęście istnieją. Coraz więcej firm decyduje się na tak zwane „eko-friendly” opakowania, które są w pełni biodegradowalne. Tworzywa takie jak karton, papier, szkło czy metal są coraz częściej wykorzystywane przez producentów różnych produktów, zastępując standardowe opakowania z tworzywa sztuczne.
Wśród alternatywnych rozwiązań można wymienić opakowania wykonane z tektury falistej, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a jednocześnie pochodzi z surowców odnawialnych. Innym rozwiązaniem są opakowania wykonane z surowców roślinnych, takich jak na przykład skrobia czy cellulose.
Opakowania wielokrotnego użytku – praktyczne i ekologiczne
Alternatywą dla jednorazowych opakować z tworzyw sztucznych są opakowania wielokrotnego użytku. Przykładem mogą być szklane słoiki, które po opróżnieniu z produktu, można ponownie wykorzystać. Dzięki temu mamy możliwość ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów i oszczędności finansowe.
Wiele sklepów oferuje też możliwość zakupu produktów na wagę, dzięki czemu klienci mają możliwość zabrania swojego opakowania, które może być wielokrotnie wykorzystane. To zdecydowanie ekologiczniejsze rozwiązanie, które pozwala na redukcję ilości produkowanych i niszczenia opakowań.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne – opakowania z bioplastiku czy opakowania jadalne?
Sposobem na ograniczenie ilości opakowań z tworzywa sztucznego mogą być nowoczesne rozwiązania technologiczne. Przykładem mogą być opakowania wykonane z bioplastiku, który jest w pełni biodegradowalny, a do jego produkcji wykorzystuje się odpady roślinne, takie jak na przykład skórki z ziemniaków czy kukurydzy.
Interesującym pomysłem są również jadalne opakowania. Coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie w swojej produkcji opakowań, które po spożyciu produktu, można zjeść. Na razie jest to nowość, która może przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanego plastiku.
Zmieniając nasze codzienne nawyki oraz poprzez świadome wybory, możemy w dużym stopniu przyczynić się do zmniejszenia ilości opakowań z tworzyw sztucznych w naszym otoczeniu. https://orangepack.pl/opakowania/