Fotowoltaika jest to już od dłuższego czasu dość gorąco dyskutowany temat. Ma ona swoich zwolenników oraz przeciwników, a rozmowy obydwu przeciwstawnych frakcji, dotyczą zarówno użytkowania fotowoltaiki jako zestawu fotowoltaicznego indywidualnego, jak i jego wpływu na ogólnokrajową energetykę. Zastanówmy się jednak czy faktycznie dla konsumenta indywidualnego, zestawy fotowoltaiczne się opłacają.
Najważniejsze to dobry projekt
Wiele opinii mówi, że zestawy fotowoltaiczne się nie opłacają. Najczęściej jednak nie jest tak, że zdania te wynikają z racjonalnego podejścia do tematu. Bardzo często zdarza się bowiem, że jeżeli ktoś niedoświadczony lub nawet my sami, wyliczymy sobie, jaki powinniśmy mieć zestaw fotowoltaiczny, to ostatecznie okazuje się, że montujemy taki zestaw fotowoltaiczny zbyt mocny i generuje to bardzo duże koszty kredytowe, nie dając tak naprawdę odpowiednio dużego zwrotu.
W jaki sposób rozliczamy się za prąd?
Zrozumienie tego stanu rzeczy, wymagają zrozumienia, w jaki sposób rozliczamy się za prąd. Obecnie mając zestaw fotowoltaiczny, możemy jednocześnie być wpięci do ogólnokrajowej sieci. Nadmiarową energię oddajemy wtedy, kiedy na przykład nie korzystamy z niej. Kiedy nasz zestaw fotowoltaiczny produkuje energii zbyt mało, wówczas 80% oddanej energii, możemy z sieci pobrać. Jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna jest zbyt silna, to tak naprawdę za darmo oddajemy bardzo dużą część naszego wyprodukowanego prądu, ponieważ nie jesteśmy w stanie zużyć wszystkiego, co wyprodukowaliśmy. W takiej sytuacji faktycznie zaciągnięty kredyt jest dużo większy od tego, który byśmy potrzebowali wziąć.