Makramy – czym są? Jak je zrobić?

Makramy – czym są? Jak je zrobić?

Makrama to rodzaj sztuki tekstylnej polegającej na wiązaniu węzłów i splataniu cienkiego sznurka lub przędzy. Słowo pochodzi z języka włoskiego macramè, co oznacza „mieszaninę”. Makrama była popularna od wieków w wielu kulturach na całym świecie. Szczególną popularnością cieszyła się w Europie w XVI wieku. Na stronie budowaidom.pl dostępnych jest jeszcze więcej porad! 

Makrama jest wykonywana przez wiązanie węzłów na jednym lub kilku materiałach w celu utworzenia wzorów, lub obrazów. Węzły są wiązane ręcznie lub na krosnach. Jest to łatwe do nauczenia rzemiosło, które można wykonać z dowolnego materiału, w tym z przędzy, nici do haftowania, wstążki i sznurowadeł.

Co to jest makrama?

Prace makramowe są zazwyczaj wykonywane przy użyciu bawełnianej, jedwabnej lub nylonowej liny albo płaskich pasków skóry. Słowo makrama pochodzi od francuskiego zwrotu „macramé anglais”, co oznacza „haft angielski”.

Makrama została po raz pierwszy zaprezentowana ludziom Zachodu przez francuskich kolonistów w Algierii, którzy nauczyli się jej od tkaczy mauretańskich. Została spopularyzowana pod koniec XIX wieku, kiedy stała się popularnym rzemiosłem wśród marynarzy i żołnierzy stacjonujących za granicą. Ci pierwsi twórcy makram znani byli jako „marins amateurs” (żeglarze amatorzy).

Makramy były często tworzone z myślą o dekoracji domu lub prezentach i były wykorzystywane zarówno jako biżuteria, jak i dodatki do ubrań. Podobnie jak wszystkie rodzaje biżuterii z koralików, makramy były noszone zarówno przez mężczyzn i kobiety, jak i dzieci.

Makrama to rzemiosło tekstylne polegające na wiązaniu węzłów i splataniu włókien, zazwyczaj wełny lub bawełny. Może być wykonana z dowolnej liczby materiałów naturalnych (bawełny, konopi, juty itp.), ale najczęściej stanowi połączenie tych dwóch rodzajów włókien.